
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 84 mΩ |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Power MUX |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Output Current | 1.25 A |
| Output Voltage | 6 V |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 387 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Max Output Current | 1.25 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Turn-On Delay Time | 1 ms |
| Turn-Off Delay Time | 5 ms |
| Operating Supply Current | 55 µA |
| Number of Inputs | 2 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 55 µA |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Drain to Source Resistance | 84 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Current - Output 2 | 1.25 A |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 110 mΩ |
| Current Limit | 0.63 A to 1.25 A |
Stock: 1127
Distributors
pcbx
Unit Price$1.44470
Ext.Price$1.44470
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.44470 | $1.44470 |
| 10 | $1.21843 | $12.18430 |
| 25 | $1.11765 | $27.94125 |
| 50 | $1.02521 | $51.26050 |
| 100 | $0.94042 | $94.04200 |
| 300 | $0.90649 | $271.94700 |
| 500 | $0.87378 | $436.89000 |
| 1000 | $0.84497 | $844.97000 |
